Laboratorium spektroskopii Ramana
Mikroskop inVia Reflex (Renishaw) jest zautomatyzowanym, dyspersyjnym systemem ramanowskim o modułowej konstrukcji, umożliwiającym pomiary rozpraszania ramanowskiego w zakresie falowym UV-VIS-NIR. Jest to system jednowiązkowego spektrometru Ramana sprzężonego z mikroskopem optycznym. Jego podstawowe wyposażenie to:
- trzy lasery wzbudzające o długości fali 325 nm, 514 nm i 785 nm
- chłodzony termoelektrycznie (-70oC) czuły detektor CCD
- automatycznie sterowany, zmotoryzowany stolik mikroskopowy XYZ wraz z układem sterującym
- zestaw filtrów do bezdyspersyjnego obrazowania ramanowskiego (foto-Raman)
- akcesoria do pomiarów makro pod mikroskopem.
Dzięki projektowi CNF system ramanowski uzupełniono w:
- niskoszumową kolorową kamerę video 1024x256 pikseli
- zestaw obiektywów długoogniskowych zapewniających powiększenia od 20 do 100x
- zestaw optyki do analizy ramanowskiej w świetle spolaryzowanym dla wiązek laserowych 514 nm oraz 785 nm
- sondy światłowodowe z optyką dla długości fali 514 nm oraz 785 nm
- układ szybkiego obrazowania ramanowskiego StreamLine Plus, z pakietem do analizy chemometrycznej
- komorę reaktora katalitycznego CCR1000 (Linkam) przeznaczoną do badań in-situ nanomateriałów katalitycznych i reakcji katalitycznych metodą spektroskopii Ramana w zakresie temperatur do 1000oC i ciśnienia do 5 bar, z systemem sterującym i wyposażeniem do dozowania strumieni gazów i par, generatorem czystego wodoru, czterokanałowym mikrochromatografem gazowym (Agilent)
- mikroskopowy stolik grzewczo-chłodzący THMS 600 (Linkam) przeznaczony do badań przemian fazowych materiałów w zakresie temperatur od -196oC do 600oC, z komorą klimatyczną przystosowaną do pracy z mikroskopem Ramana.
System ramanowski umożliwia szybkie uzyskiwanie wysokorozdzielczych widm spektralnych w zakresie od 50 do 3200 cm-1, map ramanowskich oraz profilowanie warstwowe. Reaktor katalityczny pozwala ocenić stan powierzchni katalizatora „pracującego” w warunkach reakcji: temperatury, ciśnienia oraz składu reagentów i produktów charakterystycznych dla stacjonarnego stanu reakcji.